NOrbertovské NOvinky 2. 2022/2023

19.7.2023 - Jitka Schwarzová

Vážení rodiče, milí žáci,

další školní rok utekl jako voda. Pojďme si připomenout, co zajímavého se ve druhém pololetí událo.

Projekt dětský záchranář máme na škole už několikátým rokem. Po úspěchu v 7. třídách jsme jej rozšířili i do 3. tříd. Konec zimy vždy patří masopustům a karnevalům. Na Norbertově tomu nebylo jinak. Všechna oddělení družiny si nachystala masky a maškarní rej si náramně užila. Jde o jednu z nejoblíbenějších akcí na prvním stupni, zváni jsou i rodiče a děti, které už do družiny nechodí.

Začátkem března nás navštívili předškoláci z MŠ Meziškolská. Paní učitelky je odvedly do 1.A a 1.B, kde si mohli vyzkoušet, jak to chodí v opravdické škole.

Velmi aktivně se v tomto pololetí naši žáci zapojovali do soutěží všeho druhu – osmé a deváté třídy bojovaly v obvodním kole Prahy 6 v basketbalu, chlapci ze 7. tříd v házené, druhý stupeň se zúčastnil každoročního Olympijského víceboje v pěti disciplínách (trojskok, dribling, hod medicimbalem, skok přes švihadlo, kliky), první stupeň i přes nepřízeň počasí soutěžil v Jarním běhu Hvězdou, čtvrté a páté třídy napnuly síly na fotbalovém turnaji McDonald´s Cup, dvě čtyřčlenná družstva se zúčastnila soutěže Mladý cyklista, kde starší žáci s přehledem vyhráli. Florbalový klub Tatran Střešovice už podruhé v tomto školním roce pořádal florbalový turnaj pro žáky prvního stupně, vyslali jsme dva týmy chlapců a dva týmy dívek a získali jsme dvě třetí místa.

A soutěžilo se nejen ve sportu. Naši žáci se pěkně umístili v olympiádě z NJ, v literární soutěži Čtení mě baví, zapojili se do projektu Příběhy našich sousedů. V divadle Semafor se konala přehlídka filmů natočených žáky škol Prahy 6 v rámci obvodního kola soutěže Antifetfest. Velmi dobře se umístily žákyně ze 7.A a postoupily do celopražského kola.

V termínu od 5. do 10. března jeli žáci 3. až 5. tříd na lyžařský zájezd do rakouského Loferu. Od pondělí do pátku celé dny lyžovali, sjezdovky byly skvělé a počasí nádherné.

Žáci 8.A a 8.B se vzdělávali v kurzu polytechnické výchovy, což je projekt Stanice techniků DDM hl. m. Prahy. Během této lekce se dětem podařilo sestavit robotické autíčko nebo vytvářet výrobky ze dřeva a kůže.

V pátek 24. března k nám do školy zavítala umělecká a vzdělávací agentura Pernštejni. Tentokrát pro nás měli připravený program o jednom z největších géniů všech dob -  Leonardu da Vinci. V první části programu jsme zhlédli vtipnou divadelní scénku mapující jeho život, vynálezy a dílo. Ve druhé části jsme si spoustu jeho vynálezů vyzkoušeli přímo v tělocvičně sami.

Družina se stihla kromě vytváření zajímavých výrobků, návštěvy kina, divadla, sportovních soutěží věnovat i charitativnímu prodeji. Tentokrát prodávali pro Fond Sidus, což je nezisková organizace, která dlouhodobě podporuje nemocné a potřebné. Naši žáci chtěli nákupem podpořit děti se zdravotním znevýhodněním - získali pro fond téměř čtyři tisíce korun. Děkujeme!

Ve čtvrtek 27. dubna se ke škole slétlo několik stovek čarodějnic a čarodějů v úžasných kostýmech. Společně si zazpívali, zatancovali a zahráli různé hry a dovednostní soutěže. Potom zapálili na zahradě oheň a opékali si špekáčky. Děti měly radost a odpoledne si náležitě užily.

Za našimi žáky přicházeli v průběhu školního roku také odborníci z praxe. Žáci 8. a 9. tříd se dozvěděli mnoho užitečného v oblasti finanční gramotnosti – např. o zkušenostech tiskového mluvčí velké banky, o kyberbezpečnosti, způsobech investování a jiných zajímavých tématech. Žáky přednáška velmi bavila a měli spoustu zvídavých otázek. Žáci prvního stupně absolvovali školení dentální hygieny - Dental Prevention, na které studenti stomatologie vysvětlili i v praktických ukázkách předvedli správnou péči o zuby.

Hlavní událost  za posledních mnoho let se odehrála ve středu 22. 3. 2023. V 10 hodin se konalo slavnostní otevření nového sportoviště pro ZŠ Norbertov. Přišlo mnoho vzácných hostů - zástupci MČ Praha 6, která celý projekt financovala, zástupci stavebních firem, sousedi a občané Střešovic. Každý, kdo nějakým způsobem přiložil ruku k dílu, přišel obdivovat výsledek. A ten je opravdu skvostný! Na velmi komplikovaném a svažitém terénu se podařilo vybudovat hřiště, běžeckou dráhu, doskočiště, prostor pro družinu s prolézačkami a nakonec se našlo místo i pro pár záhonků. Největší radost měli žáci, kterým takové sportoviště moc chybělo. A protože nám i počasí přálo, sehráli žáci 6. a 7. tříd první fotbalové utkání.

V týdnu od 22. 5. do 26. 5. si druháci užívali pobyt na plaveckém kurzu v Srní na Šumavě. Statečně a bez problémů zvládli jak náročný každodenní výcvik v bazénu, tak další aktivity v přírodě.

Prvňáci, čtvrťáci a páťáci odjeli na školu v přírodě do šumavského Zadova. Zatímco první třídy hledaly skrytý poklad kouzelníka Gargamela, čtvrťáci a páťáci "bojovali o přežití" ve hře Survivor junior.

V květnu maminky slavily svůj svátek a všechny třídy prvního stupně jim pěkně popřály. Na pódiu v jídelně zněly písničky, básničky, tančilo se a nakonec děti předaly maminkám vlastnoručně vyrobený dárek.

Od pondělí 5. do středy 7. června sjížděli naši žáci na raftech Berounku. Začali v Chrástu u Plzně a hned v pondělí je přivítal několikahodinový vydatný déšť. Byli stateční, kurz nevzdali a ve zdraví ujeli 46 km až do Zvíkovce. Obdivuhodný výkon podali také účastníci cyklokurzu, kteří v okolí Mělníka najezdili denně 40 – 50 km.

Se školním rokem 2022/2023 jsme se rozloučili 28.6. v jídelně, kde jsme ocenili výkony úspěšných žáků z každé třídy.

NOrbertovské NOvinky nejsou tak obsáhlé, abychom vyjmenovali veškeré soutěže a výlety, kterých se naši žáci zúčastnili. Vše najdete zdokumentované na našem webu. Jsme rádi, že  se nám podařilo zapojit do tolika akcí, že naši žáci dobře reprezentovali školu a budou na letošní školní rok v dobrém vzpomínat.

Přeji všem krásné prázdniny, dostatek odpočinku, žádné úrazy a v září na shledanou.

Mgr. Karolína Čermáková

V Praze dne 30. 6. 2023