NOrbertovské NOvinky 1. 2023/2024

11.2.2024 - Jitka Schwarzová

Vážení rodiče, milí žáci, máme za sebou první pololetí školního roku 2023/2024.

Podívejme se, co se za těch pár měsíců všechno událo.

Ve čtvrtek 1. září jsme přivítali dvě třídy prvňáčků. Jejich uvedení do školy si vzali na starost žáci 9. tříd. Do jídelny je přišla pozdravit paní ředitelka K. Čermáková, paní místostarostka M. Čapková a vedoucí odboru školství paní M. Kubíková. Největším překvapením byl příchod Spejbla a Hurvínka. Pozdravili děti, udělali legraci a sklidili největší potlesk.

Žáci 6. tříd odjeli v pondělí 18. 9. vlakem do Jesenice u Rakovníka na seznamovací kurz, kde si v táboře Račí hrad zahráli mnoho zajímavých týmových, štafetových a míčových her, zasoutěžili si, plnili úkoly v přírodě a došlo i na turistický výlet a táborák.

Druhý stupeň vyjel koncem září na jazykový zájezd do Anglie. Děti byly ubytované v rodinách, docházely na výuku angličtiny s rodilými mluvčími, odpoledne navštívily mnoho památek. Od jazykové školy v Easbourne obdržely certifikát. Zájezdem byli všichni nadšeni.

Projekt Trenéři do škol u nás běží již několikátým rokem v 1. – 3. třídách. Žáci si postupně vyzkoušeli několik druhů sportů – gymnastiku, basketbal, fotbal, florbal, volejbal, tance a bojové sporty.

Paní učitelky pozvaly rodiče 1. A a 1. B  na hodinu čtení, aby je seznámily s metodou splývavého čtení Sfumato. Prvňáci se rádi pochlubili, co už se naučili nového.

Sportovní den pro celou ZŠ Norbertov připadl na čtvrtek 12. října. Sportovalo se nejen ve škole a ve školním areálu, ale i v přilehlých parcích. Děti soutěžily ve skupinkách, které byly namíchané ze všech ročníků dohromady. Žáci z devátých tříd celou akci pomáhali organizovat, za což jim všichni moc děkujeme.

Sportovního a soutěžního ducha uplatnili naši žáci v mnoha sportovních soutěžích – turnaje ve fotbale, ve stolním tenise, v přehazované, aerobiku, zúčastnili se také logické, chemické a dějepisné olympiády.

Výuka neprobíhala jen za zdmi školy – 4. B navštívila Muzeum hudby, 2. B botanickou zahradu, 4. třídy Muzeum Archevita, Archeopark v Liboci a dopravní hřiště, 9. třídy zhlédly v kině film v němčině Slunce a beton, navštívily veletrh středních škol Schola Pragensis, žáci 7. B Fyzikální ústav AV ČR, kde se zúčastnili exkurze na téma Mikroskopy a pokusy, 7. A vyrazila do centra České koalice pro ochranu biodiverzity na program Etologie ptáků, první, třetí a šesté třídy navštívily divadelní představení, 8.A výstavu Petr Brandl ve Valdštejnské jízdárně.

Někteří lektoři naopak dorazili za námi – Bankéři do škol je projekt na téma kyberbezpečnosti a finanční gramotnosti, absolvovali ho žáci 8. tříd. Vzdělávací agentura Pernštejni předvedla žákům 4. – 9. tříd, jak bojovali husité.

V pondělí 9. 10. zorganizoval školní parlament Srdíčkový den, dobročinný prodej tužek, baterek, magnetek a hlavolamů ve prospěch nadace Život dětem. Akce měla velký ohlas, probíhá u nás už několikátým rokem.

V listopadu čekal žáky 2. stupně pětidenní jazykový pobyt ve Vídni. Navštěvovali jazykovou školu s výukou němčiny a podnikli tolik výletů, návštěv muzeí a památek, že za pět dní to snad ani není možné. Vše je zdokumentováno na webu školy.

Mikuláš, čerti a andělé (původem z 9. tříd) obcházeli 5. 12. všechny ročníky, rozdávali sladkosti a dle potřeby pokárali nebo pochválili. Samozřejmě nechyběly sliby, že se děti polepší a nebudou zlobit. Mikuláš byl spravedlivý a nevynechal ani sborovnu. Učitelé se seřadili na chodbě a sborově zazpívali, čímž se zachránili před cestou do pekla.

Již podruhé jsme zorganizovali akci pro dospělé – Adventní tvoření s rodiči. Paní učitelky se v podvečer sešly s některými maminkami a u kávy vyrobily krásné vánoční dekorace. Akci v dotačním řízení podpořila MČ Praha 6.

Největší událostí bylo Adventní odpoledne v sobotu 9. 12. 2023. S mnohatýdenním předstihem třídy připravovaly program a tvořily výrobky do vánoční tržnice. Velké poděkování patří rodinám žáků 6. tříd, které nachystaly velmi bohaté pohoštění do vánoční kavárny. Všechna vystoupení diváci ocenili hlasitým potleskem a účinkující byli rádi, že přispěli ke slavnostní vánoční atmosféře. I počasí nám bylo nakloněno, letos jsme měli za okny konečně bílo.

Pestrý program byl připravený také ve všech odděleních družiny – kromě vyrábění a tvoření všeho druhu děti sportovaly a hrály si, v kině Dlabačov zhlédly film Myška Pattie a navštívily představení Spejbla a Hurvínka.

Konec roku patřil vyrábění dárečků a sáňkování na školní zahradě. Díky ochotným rodičům se prvňáci během workshopu v družině naučili fotografovat jako profesionálové.

Sedmé třídy odjely v lednu na lyžařský výcvik do Janských Lázní. Zima byla, jak má být, takže si dobře a dosyta zalyžovali.

V prosinci poprvé proběhla sbírka sušeného pečiva pro útulek v Troji. Děkujeme všem rodinám, které se do dobročinné akce zapojily. Protože byla tato aktivita oboustranně kladně hodnocená, budeme ve sběru pečiva pokračovat. Bližší informace je na našem školním webu.

Ve všech ročnících se konaly preventivní programy, v nichž žáci dostali maximální množství informací o rizikovém chování a jeho důsledcích. Sedmé třídy měly v rámci předmětu VKZ projektový den na téma Závislosti.

Děti i rodiče ochotně využívali služeb školní psycholožky. I nadále je tu pro vás každou středu v nově opravené pracovně v přízemí.

Do druhého pololetí přeji všem hodně zdraví, úspěchů, odhodlání a dobré nálady.

V Praze dne 31. 1. 2024

Mgr. Karolína Čermáková