NOrbertovské NOvinky 1. 2022/2023

28.3.2023 - Jitka Schwarzová

Vážení rodiče, milí žáci,

máme za sebou první pololetí školního roku 2022/2023.

Po letech covidu jsme se opět vrátili ke všem běžným aktivitám na naší škole. A není jich málo!

Ve čtvrtek 1. září jsme přivítali dvě třídy prvňáčků. Jejich uvedení do školy si vzali na starost žáci 9. tříd. Paní ředitelka k dětem promluvila v jídelně a předala jim pamětní list, pak zamířili se svými vyučujícími a vychovatelkami do prvních tříd.

Žáci 6. tříd odjeli v pondělí 19.9. vlakem do Jesenice u Rakovníka na seznamovací kurz, kde si v táboře Račí hrad zahráli mnoho zajímavých týmových her, zasoutěžili, vytvořili mapu, v noci hledali poklad, sportovali, opékali buřty. Naštěstí zima ani déšť neodradily děti od touhy něco zajímavého prožít.

Paní učitelka Z.Blihárová, která je třídní v 5.B a vyučuje matematiku a PVD na 2. stupni, získala v září ocenění Vynikající učitel, jež uděluje MČ Praha 6.

V pátek 16. 9. se žáci 3. tříd zúčastnili sportovní akce na stadionu Markéta, který byl organizován Trenéry do škol. Projekt Trenéři do škol u nás běží již několikátým rokem v 1. – 3. třídách. Žáci si postupně vyzkouší několik druhů sportů – gymnastiku, basketbal, fotbal, florbal, volejbal, tance a bojové sporty.

Na trenéry navázala další  obdobná akce – Sportovní den pro celou ZŠ Norbertov. Sportovalo se nejen ve škole a ve školním areálu, ale i v přilehlých parcích. Děti soutěžily ve smíšených skupinkách, které byly namíchané ze všech ročníků dohromady. Žáci z devátých tříd a strážníci městské policie celou akci pomáhali organizovat, za což jim všichni moc děkujeme.

V říjnu se žáci 9. A a obou osmých tříd zúčastnili akce Řemesla živě. V Novoměstské radnici se prezentovaly různé řemeslné obory a žáci si mohli nejen prohlédnout ukázky jejich práce, ale ledacos si i vyzkoušet. Doufáme, že mnozí měli příležitost zorientovat se v možnostech svého dalšího směřování.

V pátek 14. 10. zorganizoval školní parlament Srdíčkový den, dobročinný prodej tužek, baterek, magnetek a hlavolamů ve prospěch nadace Život dětem. Akce měla velký ohlas, za půl hodiny bylo vše vykoupeno.

Žáci naší školy se zapojili do soutěže krátkých filmů vlastní tvorby o patologických jevech ve společnosti (šikana, drogy, alkohol, závislosti). Elizaveta Kuznetsová si odnesla zvláštní ocenění za scénář k snímku Feel something. Laura Theodosijevová a Jana Kohoutová získaly speciální cenu za animovanou tvorbu.

V listopadu vyjeli žáci 2. stupně na pětidenní jazykový pobyt do Drážďan. Navštěvovali jazykovou školu s výukou němčiny a podnikali výlety v Drážďanech a blízkém okolí.

Tak jako v minulých letech i letos se naše škola zapojila do sbírky k příležitosti Dne válečných veteránů, kterou v měsíci listopadu pořádá nezisková organizace Post Bellum. Sbírka je určena  Centru pomoci Paměti národa  a její výtěžek je věnován podpoře pamětníků v jejich každodenních potřebách či při řešení problémů.

S blížícím se koncem roku nás navštívil sv. Martin a děti na 1. stupni napekly svatomartinské rohlíčky. Mikuláš, čerti a andělé (původem z 9. tříd) obcházeli 5.12. všechny ročníky, rozdávali sladkosti a dle potřeby pokárali nebo pochválili.

Novinkou byla akce pro dospělé – Adventní tvoření s rodiči. Paní učitelky se v podvečer sešly s některými maminkami a u kávy vyrobily krásné vánoční dekorace. Akci v grantovém řízení podpořila MČ Praha 6.

Největší událostí bylo Adventní odpoledne v sobotu 10.12. S mnohatýdenním předstihem třídy připravovaly program a tvořily výrobky do vánoční tržnice. Velké poděkování patří rodinám žáků 6. tříd, které nachystaly velmi bohatou vánoční kavárnu. Všechna vystoupení diváci ocenili hlasitým potleskem a účinkující byli rádi, že přispěli ke slavnostní vánoční atmosféře.

Vánoční radost rozdávali naši žáci také na Šabachově náměstí, kde pro kolemjdoucí vystoupili s programem 18.12.

Žáci 7., 8. a 9. tříd navštívili Americké centrum vedle americké ambasády, aby se setkali a diskutovali s americkým velvyslancem. Vůbec poprvé měla naše škola tuto příležitost, a tak byli všichni zvědaví a moc se těšili. Pan velvyslanec hovořil o své práci, o vazbách na Česko, o slavných českých osobnostech, které měly vliv v USA, o možnostech studia i práce v USA. Do závěrečné debaty se naši žáci velmi aktivně zapojovali.

V rámci šestihodinového Projektového dne dětského záchranáře, který finančně podpořila MČ Praha 6, se naši žáci sedmých tříd seznámili s pomůckami pro první pomoc.

Vyslechli si přednášku lektora, nacvičili si obvazovou techniku a zástavu krvácení. Celá třída si vyzkoušela resuscitaci a na závěr vyplnila test. Projekt, kde si žáci osvojí život zachraňující dovednosti, považujeme za velmi důležitý, proto jej v lednu absolvovaly i třetí třídy.

Sedmé třídy vyjely na lyžařský výcvik do Janských Lázní. Zpočátku sněhové podmínky nebyly ideální, ale nakonec se vše v dobré obrátilo. Děti si zalyžovaly a některé se věnovaly dokonce otužování v tamějším potoce.

Ve všech ročnících proběhly preventivní programy, žáci ochotně využívali služeb školní psycholožky.

V prvním pololetí jsme toho stihli víc, než tu mohu vyjmenovat – třídy navštěvovaly výstavy, divadla, kina, muzea, planetárium, operu, dopravní hřiště…atd.

Jednotlivci i skupiny reprezentovali naši školu ve vědomostních i sportovních soutěžích. Dvakrát proběhl sběr papíru. Užili jsme si také spoustu legrace při akcích, jako byl Den bez batohu a Ponožkový den. Sbírku z Ponožkového dne jsme věnovali na charitu.

Do druhého pololetí přeji všem hodně zdraví, úspěchů, odhodlání a dobré nálady.

Mgr. Karolína Čermáková

V Praze dne 31. 1. 2023