NOrbertovské NOvinky 1. 2021/2022

31.1.2022 - Zuzana Schäfferová

Vážení rodiče, milí žáci,

máme za sebou první pololetí školního roku 2021/2022. V září jsme doufali, že se život vrací do běžných kolejí,
ale následující měsíce ukázaly, že k normálu povede ještě dlouhá a složitá cesta. I přes mnoho komplikací, karantén, zrušených nebo posunutých termínů se nám podařilo uskutečnit mnohé aktivity.

Ve středu 1. 9. začal nový školní rok. Naši prvňáci jej zahájili v jídelně školy, kde je přivítala paní ředitelka, paní učitelky a paní vychovatelky. Úspěšný školní rok přišel popřát také radní hl. města Prahy Mgr. Jan Chabr.

V září proběhl v osmých třídách projekt Dětský záchranář, který finančně podpořila MČ Praha 6. Během dopoledne žáci absolvovali přednášku s lektorem, vyrobili koláž na téma První pomoc, seznámili se s pomůckami pro poskytování první pomoci. Pak si ve dvojicích vyzkoušeli obvazovou techniku s cvičnými obvazy a pokusili se o zástavu krvácení. Všichni žáci si prakticky vyzkoušeli resuscitaci.

Adaptační kurz pro 6. třídy letos nebyl z důvodu zpřísněných protiepidemiologických opatření pobytový. Žáci jezdili každý den do Kunratického lesa, kde se svými třídními učiteli a profesionálními lektory využili čas k týmovým hrám, soutěžím a různým skupinovým aktivitám, které umožňují stmelit kolektiv a poznat své vlastní schopnosti a limity v náročných situacích.  Konání akce taktéž podpořila v rámci grantového řízení MČ Praha 6.

V pondělí 27. září se konal Sportovní den. Pro žáky bylo připraveno 11 stanovišť, na kterých si vyzkoušeli různé sportovní aktivity, například hod míčkem na přesnost, florbal, fotbal, ping pong, skoky v pytli, chůzi na chůdách nebo frisbee. V roli organizátorů výborně obstáli žáci osmých a deváté třídy.

Žáci prvního stupně navštívili Den IZS na Vypichu. Během bohatého programu jim byla představena práce hasičů, celníků, policistů a strážníků v akčních ukázkách i u stánků jednotlivých bezpečnostních složek.  Vozový park představila městská policie, dopravní policie, armáda, celníci i vězeňská služba. Po celou dobu akce byl na místě vrtulník, který si mohli návštěvníci prohlédnout zblízka. Velký úspěch u dětí měli zejména policejní psi a koně.

Dobrá zpráva a hlavně výborná vizitka naší školy je, že paní učitelka Mgr. Šárka Rokosová obdržela 4. 10. 2021 ocenění VYNIKAJÍCÍ UČITEL Prahy 6. Paní učitelku Mgr. Šárku Rokosovou navrhli na ocenění pedagogičtí pracovníci Základní školy Norbertov – a to zejména pro její profesionální přístup, pracovitost a ochotu komukoliv pomoci.

Školní parlament se 12. 11. zapojil do sbírky pořádané společností Post Bellum a prodával před školou vlčí máky na podporu Dne válečných veteránů. Žáci rádi přispěli k připomenutí památky lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii, a současně tím pomohli získat příspěvek na dokumentaci vzpomínek pro archiv Paměť národa.

Ve čtvrtek 11. 11. měl přijet Martin na bílém koni. Podle předpovědi počasí jsme tušili, že se asi opozdí, proto jsme alespoň my přišli v bílém. Vítězem soutěže se stala třída 1. A a 2. B, kde ani jedno dítě nezapomnělo na bílé oblečení, dokonce i paní učitelky a paní asistentka byly bílé od hlavy k patě. Prvňáci a druháci měli ve škole stezku odvahy a putovali pro odměnu za sv. Martinem do sklepa. V družině si děti vyzkoušely pečení svatomartinských rohlíčků.

Čtvrté třídy zahájily plavecký výcvik, který loni nemohl proběhnout. Při pravidelných lekcích se každý čtvrtek snaží zlepšit v této život zachraňující dovednosti. Pro druhé a třetí třídy plánujeme na jaro týdenní plavecký kurz v Srní.

Mikuláš s početnou skupinou čertů a andělů navštívil v pátek všechny přítomné třídy. Obchůzka byla výrazně kratší, protože téměř každá druhá třída byla v karanténě. Čerti byli strašidelní, andělé elegantní, všem to moc slušelo, i když oproti lidovým obyčejům přidali ke kostýmu ještě respirátor.

Každý rok se nadšeně zapojujeme do soutěže o nejkrásněji nazdobený vánoční stromeček mezi základními školami na Praze 6. Vyhlašuje ji Zahradnictví Chládek, letos byl již IX. ročník. Společným tématem pro školy byla „Pohádka“. My jsme vybrali Perníkovou chaloupku a stromek vyzdobili papírovými perníčky. Letos jsme měli největší jedli za celou dobu pořádání soutěže a mrzelo nás, že ji veřejnost mohla obdivovat pouze z fotografií.

Největší letošní akcí mělo být Adventní odpoledne spojené s oslavou 130 let od založení školy. Bohužel epidemiologická situace nás přiměla oslavu přesunout na jaro.

Adventní odpoledne se zúžilo jen na vánoční tržnici na dvoře školy. Bylo to malé a milé setkání. Doufejme, že na jaře bude líp!

Od září nám zkomplikovalo plány přes třicet karantén, přesto jsme stihli absolvovat všechny naplánované preventivní programy v 3. – 9. třídách, projekt Bankéři do škol v 8. a 9. třídě, na prvním stupni pokračuje program Sportík s profesionálními trenéry, druhý stupeň chodil bruslit a 7. třídy vyjely na lyžařský kurz. Čtvrté třídy absolvovaly výuku dopravní výchovy na dopravním hřišti na Vypichu. Žáci 6. a 9. třídy se zapojily do Národního testování SCIO, kde zejména 9. třída dosáhla vynikajících výsledků ve srovnání s ostatními školami. Druhý nejlepší výsledek v kraji v obecných studijních předpokladech má Ema Ungermanová ze 6. A.

Kdo nám ještě udělal radost? Páté třídy účastí v anglické soutěži Handy Dandy, M. Pražáková a P. Kraus pěkným umístěním ve vědomostní přírodovědné soutěži Pražský pramen, K. Kunc měl nejlepší výsledek z naší školy v Logické olympiádě, v soutěži Mladý chemik D. Procházková, O. Zaněk a S. Maneval. A v druhém pololetí jistě přibydou další.

Do dalších dní a měsíců přeji všem hodně zdraví a odhodlání čelit všem překážkám, které život chystá.

V Praze dne 28. 1. 2022

Mgr. Karolína Čermáková, ředitelka školy