NOrbertovské NOvinky 1. 2020/2021

28.1.2021 -

Vážení rodiče, milí žáci,

končí 1. pololetí školního roku 2020/2021. Je to zatím nejzvláštnější a nejkomplikovanější období, které za sebou máme. S distanční výukou jsme začali již v minulém školním roce. A začátky to nebyly jednoduché. Všichni hledali cesty, jak spolu efektivně komunikovat. Zprvu jsme bloudili ve slepých uličkách, zjišťovali, co nefunguje, hledali nové možnosti. Nikdo neporadil, protože stejné obtíže řešily všechny školy v ČR. Nynějším uzavřením škol samozřejmě nejsme potěšeni, ale už si víme rady.

Většinu tradičních akcí jsme museli zrušit nebo velmi omezit. Přesto škola v omezeném režimu plynule funguje.
Od počátku školního roku velmi přísně dodržujeme hygienická opatření v souladu s doporučeními ministerstva školství. Vytvořili jsme ustálené skupiny žáků a časové harmonogramy pro jejich pohyb po škole tak, aby se skupiny nepotkávaly. Neustále dezinfikujeme všechny povrchy. Zatím jsme měli minimum žáků pozitivních na covid-19 a žádnou třídu ani učitele jsme nemuseli poslat do karantény.

Mezi zrušené akce se v letošním školním roce zařadil seznamovací kurz pro 6. třídy, zájezd do Anglie a do Německa, projekt Edison, Bankéři do škol, účast na Břevnovském posvícení, adventní odpoledne, program pro pečovatelský dům a LDN. Pozastavili jsme činnost několika kroužků, mnohé jiné se podařilo zrealizovat v online prostředí. Výhledově bychom se rádi vrátili ke všem aktivitám, které jsou na naší škole tradiční. Otázkou zůstává, kdy to bude.

A nyní k tomu, co se nám podařilo uskutečnit:
Příchod prvňáčků v první den školy měl velmi omezený program. Ale sešli jsme se alespoň na školním dvoře a pokusili se tento významný den v rámci možností učinit slavnostním.

Pan učitel J.Paseka obdržel koncem září ocenění Vynikající učitel. Ocenění mu předala radní za MČ Praha 6 paní Ing. Marie Kubíková v ředitelně. Protože se nesmíme shromažďovat, zprostředkovali jsme dětem tuto událost školním rozhlasem. Celá škola tleskala a panu učiteli Pasekovi ocenění upřímně přála.

Žáci 3.-5. tříd měli v říjnu projektový den, témata byla různá – MHD v Praze, hudební nástroje, telefon, finanční gramotnost, cestovní ruch, Břevnovský klášter.

Žáci 6. a 7. tříd absolvovali přednášky na téma Stravování a zdravý životní styl a Dospívání.

Školní parlament se zapojil do sbírky Srdíčkové dny nadačního fondu Život dětem. Prodejem magnetek, záložek a náramků pomohli získávat prostředky na rehabilitace a zdravotní pomůcky pro vážně nemocné děti.

Ve spolupráci s Městskou částí Praha 6 se téměř celá škola zapojila do výroby vánočních přáníček pro seniory v pečovatelském domě a LDN a pro vojáky v zahraničních misích v Afgánistánu a Mali. I ve složité době jsme využili hodiny výtvarné výchovy ke smysluplné činnosti a potěšili přáníčkem lidi, kteří nemohou být se svými rodinami – ať už je to z důvodu protiepidemiologických opatření nebo kvůli pracovnímu nasazení. Všem dětem, které přáníčka vyráběly, patří velké poděkování.

V prosinci u nás chodil Mikuláš. Letos jsme nemohli využít pomoci deváťáků, naštěstí je perfektně zastoupily paní vychovatelky z družiny a malé děti nepřišly o nadílku. Čert nikoho nesebral, takže vše proběhlo, jak mělo.

Žáci 8.třídy s paní učitelkou Rokosovou pokračují v projektu Příběhy našich sousedů. Jejich zpracování příběhu pamětníka loni zařadila společnost Post Bellum mezi šestici nejlepších na Praze 6. Letos dokumentují osudy pamětnice a statečné ženy, paní Evy Trejbalové. Věříme, že dílo zdárně dokončí, i když současná opatření jsou pro jejich záslužnou práci velkou komplikací.

Na podzim škola dokoupila potřebnou techniku pro distanční výuku. Žákům, kteří neměli možnost připojovat se k online hodinám, půjčujeme školní tablety. Pro vyučování jsme zvolili jednotnou platformu MS Teams. Dle doporučení MŠMT dodržujeme při distanční výuce předepsaný počet online hodin, v některých předmětech jsme doporučení lehce překročili nebo žáky rozdělili do skupin. Pro komfortnější a rychlejší zpětnou vazbu jsme zprovoznili elektronickou žákovskou knížku. Nyní ji prvně využijeme i pro pololetní hodnocení, protože výpis z vysvědčení žáci dostanou až po návratu k prezenční výuce. V digitálních technologiích jsme udělali veliký pokrok – učitelé, žáci i jejich rodiče. Zejména u malých dětí byla pomoc rodičů nezbytná. Překonali jsme počáteční těžkosti, pokořili techniku, zvládli komunikaci v online prostředí. Uznání patří úplně všem! Nynější nepřítomnost žáků jsme využili také k opravám a modernizaci některých částí školy. Máme nově vymalovanou tělocvičnu, probíhá kompletní rekonstrukce kabinetu D a Z, dokoupili jsme nový nábytek do tříd a kabinetů, kde už starý dosluhoval. V jídelně máme nové závěsy na oknech.

Do vestibulu v prvním patře jsme pořídili několik polic na knihy. Měla by zde vzniknout veřejná knihovnička pro žáky naší školy. O její chod se bude starat třída 4.B a paní asistentka Z.Kavková. Tímto bychom rádi poprosili všechny rodiče a jejich děti, pokud by se chtěli zbavit již nepotřebných dětských knížek, mohou je věnovat ZŠ Norbertov. Knížky můžete nechat u pana vrátného nebo je směřovat k paní asistentce Kavkové. Za veškeré dary předem moc děkujeme.

V současnosti probíhá zpracování projektů na klimatizaci ve 3. patře a na nové školní hřiště - obojí pod záštitou MČ Praha 6, která bude tyto akce financovat.

První pololetí roku 2020/2021 máme u konce a moc se těšíme, že to druhé nebude tak organizačně náročné a brzy se potkáme s žáky ve třídě.

Karolína Čermáková, ředitelka školy

V Praze dne 28.1.2021