IV. oddělení

Měsíční plán školní družiny

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

DUBEN

• V dubnu budeme ve třídě hodně šít. V plánu je výroba zajíčků z úpletu a jiných plyšáčků. Vytvoříme si nové výkresy na naše nástěnky, inspirací nám bude celoškolní akce Čarodějnice.
  • Zahrajeme si ve třídě hry na rozvoj zrakového vnímání a budeme si také hrát s písmenky, skládat a rozkládat slova a rozvíjet jazykový cit a slovní zásobu.
  • Každou středu po obědě strávíme ve školní čítárně a zde si děti podle svého výběru přečtou různé knihy a časopisy.
  • Na hřišti si zahrajeme míčové a sportovní hry podle přání dětí. Nejoblíbenější hry nejspíš budou fotbal a hry na prolejzačce „pavouk“.
  • A všichni se budeme těšit na Čarodějnice ve čtvrtek 25. 4. odpoledne.

BŘEZEN

• S příchodem jara se samozřejmě pustíme do tvoření všech velikonočních a jarních dekorací jako jsou kytičky, vajíčka a zajíci. Využijeme různé kreativní materiály a popustíme uzdu své fantazii.
  • Pohrajeme si s hudební sadou Můziko, která nám pomůže s rozvojem rytmicity.
  • Zájemci si mohou zkusit uháčkovat řetízek a procvičit si tak prstíky.
    Venku si připravíme materiál výtvarnou techniku frotáž, výsledek pak použijeme k výrobě obrázku na nástěnku.
  • S pěkným počasím budeme více venku na školním hřišti, budeme hrát míčové hry, skákat přes švihadlo a hlavně hodně běhat.

ÚNOR

• Měsíc únor bude pro děti ve družině hlavně měsícem karnevalu. Letošní téma je cesta kolem světa. Těšíme se na hudebně zábavný program plný soutěží, písniček, tance a dobré zábavy. Vyrobíme si tedy škrabošky,
    nacvičíme si taneční variace s webem Déčko (Taneční hrátky Honzy Ondera) a vymyslíme si, za co půjdeme namaskovaní.
  • Připravíme si také nějaký pěkný výrobek k svátku svatého Valentýna a připomeneme si, kde se tato tradice vzala a kdo svatý Valentýn vlastně byl.
  • Číst si budeme každou středu v čítárně školy. Děti si samy vyberou knížku, která je zajímá.
  • Stihneme si zahrát paměťové hry ve třídě a jako vždy budeme i v únoru chodit na školní hřiště i na zahradu. Zde si zahrajeme, zaběháme si a odreagujeme se.

LEDEN

• V lednu se pustíme do výroby průsvitek na okno. Vybereme si k tomu účelu různé zimní a přírodní motivy. Na nástěnku a do třídy si nakreslíme nové výkresy, které nám vykouzlí zimní náladu. Vymodelujeme si výrobek ze samotvrdnoucí hmoty.
  • Připomeneme si příběh Tří králů. Povíme si, co je to charita a jak můžeme
    pomáhat. Zahrajeme si hry pro rozvoj soustředění a sluchové a zrakové paměti jako Kuba řekl, přijela tetička z Číny a pexeso. Číst si budeme z výběru knih ve školní knihovně.
  • Na zahradě a na hřišti si zasportujeme, protáhneme si tělíčka, proběhneme se a zacvičíme si.

PROSINEC

• V prosinci se plně ponoříme do přípravy vánočních dekorací. Podle svého výběru si děti připraví buď podložku pod hrneček, zimního skřítka ze šišky, nebo průsvitku na okno s vánoční tématikou. Kdo bude šikovný,
    stihne si vyrobit i PF pro rok 2024. Také si ozdobíme polevou vánoční perníček. Hezky si upravíme nástěnku ve vánočním stylu.
  • Na svátek svatého Mikuláše si promítneme krátkou animovanou pohádku Jak šli nadělovat.
  • S blížícími se Vánocemi si povíme něco o vánočních zvycích a tradicích. Zatančíme si s pořadem Taneční hrátky s H. Onderem: písnička Vánoce. A na webu Déčko si i zahrajeme didaktické vánoční hry.
  • Před prázdninami si také nachystáme malou besídku. Jistě nám na ní obě třídy v našem oddělení předvedou svá adventní vystoupení. Také si zahrajeme společenské hry a zazpíváme si.
  • Ve volných chvílích určitě budeme chodit sportovat na školní hřiště.

LISTOPAD

• V listopadu si připomeneme svátek svatého Martina a při té příležitosti si připravíme něco sladkého k zakousnutí. Letos se pro změnu pustíme do nepečeného sladkého dezertu.
  • Zjistíme si, jak se tvoří komiks, a krátký příběh si ve skupinkách vymyslíme, nakreslíme a svážeme. Ve čtení na pokračování budeme pokračovat s nějakou z detektivek pro děti z edice Agáta a doktor Lupa. Zahrajeme si hry rozvíjející zrakovou a sluchovou paměť.
  • Ven budeme chodit hlavně na školní hřiště, kde budeme hodně sportovat. Určitě si ale některý pátek uděláme čas i na vycházku do parku v okolí.

ŘÍJEN

• V říjnu si připomeneme státní svátek vzniku samostatného československého státu. Na webu Déčko si můžeme zahrát hru Tryskem k republice a pustit si některá další poučná videa pro děti o T. G. Masarykovi.
  • Z výtvarných a kreativních činností vybereme výrobu podzimního svícínku a použijeme k tomu oblíbenou ubrouskovou techniku a další výtvarné prvky. Dále si připravíme obrázek na nástěnku s pomocí spadaného listí nebo jiných přírodnin.
  • Pro čtení na pokračování si vybereme některou z detektivek pro děti z edice Agáta a doktor Lupa. Zaměříme se na hry a činnosti podporující soustředění.
  • Při pobytu na školním hřišti si zahrajeme sportovní a jiné kolektivní hry jako třeba fotbal, Cukr, káva, limonáda nebo Krvavé koleno.

ZÁŘÍ

• Na začátku školního roku se seznámíme navzájem v novém kolektivu.  Připomeneme si pravidla bezpečného a slušného chování ve škole a také si osvěžíme znalosti o bezpečném pohybu v dopravním provozu.
  • Pustíme se do čtení komiksu Asterix v Británii a vytvoříme si grafický návrh vlastní římské mince. Tu si pak následně ze samotvrdnoucí hmoty každý vytvarujeme a ozdobíme.
  • Nezapomeneme si nakreslit hezký obrázek na nástěnku a na konci měsíce si také zopakujeme fakta o 28. září – Dni české státnosti.
  • Ve třídě si zahrajeme společenské hry zaměřené na sluchové vnímání a na soustředění. Společně si vyměníme zkušenosti o tom, jaké karetní hry nás nejvíc bavily o prázdninách a zkusíme si je zahrát.
  • Na školním hřišti se vyřádíme a vyběháme u různých sportovních her.