Papoušci

Měsíční plán školní družiny

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

DUBEN

• V tomto jarním měsíci si vytvoříme zápich do květináče s motivem zajíčka a ušijeme si plyšovou sovičku.
  • Na hřišti si zahrajeme naše oblíbené hry jako například Kuba řekl, Rybičky, nebo Molekuly.
  • Při pobytu ve třídě si budeme vybírat hry rozvíjející sluchovou a zrakovou pamětí.
  • Budeme se těšit na čarodějnický rej.
  • Začteme se do knížky Josefa Lady o chytré kmotře lišce.
  • Přichystáme se na tradiční Čarodějnice ve škole.

BŘEZEN

• V březnu se pustíme do vyrábění velikonočních výrobků a ušijeme si plyšáčka v podobě veverky.
  • Na nástěnku si připravíme pěkné výkresy s motivy jara.
  • Hrát si budeme s dřevěnými kostkami a legem a také si zahrajeme hry podporující sluchové vnímán a logické myšlení.
  • Při procházkách v okolí školy si budeme také všímat probouzení přírody na jaře.
  • Začneme si číst z knížky Tradiční české jaro od autora Josefa Lady.

ÚNOR

• V únoru se chystá v naší škole karneval. Proto si vyzdobíme jídelnu, kde se vše bude konat a připravíme si také kostýmy a škrabošky. V té souvislosti si budeme povídat o karnevalech a o masopustu.
  • Na svatého Valentýna si vyrobíme mozaiková srdíčka na nástěnku a povíme si o tomto svátku.
  • Při hezkém počasí budeme chodit ven, a pokud nebude příznivé počasí, zahrajeme si ve třídě deskové hry a také hry na rozvoj logického myšlení.
  • Číst budeme knihu „Mikulášovy průšvihy“ z francouzského originálu, které přeložila Tamara Sýkorová – Řezáčová.

LEDEN

• Na začátku ledna si budeme povídat o tom, jak se slaví svátek Tří králů a zazpíváme si koledy.
  • Během celého měsíce budeme šít hračky z filcu, což je vynikající prostředek k rozvoji jemné motoriky.
  • Budeme si povídat o zimním počasí a také o tom, jak můžeme pomáhat v přírodě volně žijícím zvířátkům.
  • Ve třídě si zahrajeme různé společenské hry, budeme stavět stavebnice, puzzle a jiné hry. Zaměříme se na hry pro rozvoj pravolevé orientace.
  • Ve čtení na pokračování budeme pokračovat s knížkou Tradiční česká
    zima s ilustracemi Josefa Lady.

PROSINEC

• Během prosince budeme vyrábět dárečky s vánoční tématikou. Připravíme si vyšitý vánoční stromeček jako zápich do květináče.
  • Na nástěnku nakreslíme obrázky s vánoční tématikou
  • Ve třídě budeme hrát hry, recitovat básničky, zpívat koledy a tvořit.
  • Budeme si povídat o zimním počasí, jak pomáhat zvířátkům v zimě.
  • Začneme číst knížku Tradiční česká zima s ilustracemi Josefa Lady.

LISTOPAD

• Během listopadu budeme hrát hry zaměřené na rozvoj logického myšlení a prostorového vnímání.
  • Pustíme se do šití, využijeme kreativní materiály a výsledkem bude malá hračka v podobě zvířátka.
  • Co nejčastěji budeme sportovat na zahradě nebo na hřišti. Za špatného počasí si zorganizujeme ve třídě divadélko a dále si budeme hrát na školu nebo na rodinu.
  • Nástěnku si ozdobíme obrázky s listopadovou tématikou.
  • Naše čtení na pokračování budou Krkonošské pohádky Jaromíra Jecha.

ŘÍJEN

• V říjnu budeme hrát hry na orientaci v prostoru a také hry pro rozvoj sluchového vnímání (Kuba řekl, Pexeso pro uši).
  • Vyrábět budeme hlavně z přírodních materiálů a také budeme šít plyšové hračky.
  • Na nástěnku na chodbě si vytvoříme nové obrázky s podzimní tematikou.
  • Při dobrém počasí budeme chodit hrát stolní hry.
  • Naše říjnové čtení na pokračování bude z knížky pohádek Karla Jaromíra Erbena.

ZÁŘÍ

• Seznámíme se v novém kolektivu a zopakujeme si pravidla bezpečného chování ve škole, na sportovním hřišti i v dopravním provozu mimo školu.
  • V září se chystáme s dětmi tvořit z přírodních materiálů a také budeme podporovat drobnou motoriku a navlékat náramky, prstýnky a náhrdelníky z malých korálků.
  • Nakreslíme si obrázky s podzimní tématikou na zkrášlení chodby ve škole.
  • Při hezkém počasí budeme chodit na nové hřiště a na zahradu, kde budeme hrát kolektivní a míčové hry. Při pobytu ve třídě budeme luštit hádanky a kvízy, hrát různé společenské hry a stavět z kostek.
  • Naše knížka na pokračování bude Anička u moře autorky Ivany Peroutkové.