Opičky

Měsíční plán školní družiny

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

DUBEN

• V dubnu se zaměříme na práci s drátkem a vyrobíme si krásnou vážk z korálků. Procvičíme si jemnou motoriku a barevné cítění. Na nástěnku si nakreslíme jarní květinky.
  • Svaly si protáhneme na hřišti při sportovních hrách. Nacvičíme si přihrávky míčem a různé štafety.
  • Budeme si cvičit paměť při hře pexesa, stolních her a cit pro stabilitu při stavění z kostek.
  • V čítárně se začteme do dalšího dílu „pana Kolečka“ a jeho dobrodružství s autobusem Šemíkem a pejskem Šikulou.
  • Připravíme se na celoškolní akci Čarodějnice.

BŘEZEN

• V březnu přivítáme jaro tím, že si vyrobíme ptáčky z vlny. Budeme procvičovat prstíky motáním a svazováním bavlnek.
    Dále si nakreslíme nové obrázky na nástěnku.
  • Při hezkém počasí si rádi zasportujeme na cvičebních prvcích na hřišti
    a pořádně se zapotíme při míčových hrách.
  • Procvičíme si paměť při „schovávacích“ hrách, naučíme se trpělivosti při hře.
  • Číst si budeme v další krásné knížce na přání dětí.

ÚNOR

• V únoru se budeme připravovat na karneval, který se ponese v duchu „Cesta kolem světa“. Vytvoříme si Valentýnská přáníčka a obrázky na nástěnku. Prstíčky si procvičíme při došívání plstěných myšek, které jsme začali šít již v lednu.
  • Hrát budeme různé stolní hry a hry zaměřené na postřeh.
  • Co nejvíce to půjde, budeme chodit na čerstvý vzduch, na zahradu a na sportovní hřiště.
  • Číst si budeme z další báječné knížky, tentokráte podle výběru dětí.
  • A všichni si parádně užijeme jarní prázdniny.

LEDEN

• V prvním měsíci roku 2024 si povíme o tradici Tří králů a vyrobíme si obrázky s touto tématikou. Prsty procvičíme při práci se samotvrdnoucí hmotou, ze které si vytvoříme něco pěkného.
  • Hrát si budeme společenské hry, stavět si s novými stavebnicemi a procvičovat si učivo při hraní na školu.
  • Co nejvíce budeme chodit ven, na hřiště, zahradu na vycházky kolem školy, kde budeme pozorovat ptactvo a veverky.
  • Číst si budeme z další báječné knížky a tentokráte to budou Kosí bratři od
    Ludvíka Středy.
  • ŠŤASTNÉ VYKROČENÍ DO ROKU 2024 PŘEJE RENČA.

PROSINEC

• V prosinci si povíme legendu o sv. Mikuláši a připomeneme si, jaké zvyky a obyčeje se slavily a dodržovaly.
  • Procvičíme si jemnou motoriku a fantazii při šití vánočních stromečků a když zbyde čas, vyrobíme si různé druhy andílků – každý z jiného materiálu.
  • Budeme stmelovat kolektiv při společných aktivitách (hrát stolní hry, zpívat a procvičovat vánoční písničky).
  • Při procházkách do okolí se zaměříme na poznávání ptactva. Sportovat budeme podle počasí na našem novém hřišti a zahradě. Zazimujeme záhonky a vyplejeme je.
  • Číst si budeme z kouzelné knížky: Veselé Vánoce.

LISTOPAD

• V listopadu se pustíme do šití a zkusíme si ušít malé filcové srdíčko, které ozdobíme našívanými flitry. Procvičíme si soustředění, jemnou motoriku a hlavně fantazii.
  • Na nástěnku si vytvoříme 3D obrázky myšek z obalů na vajíčka.
  • Budeme sportovat, hrát míčové hry, protáhneme se na cvičebních prvcích na hřišti, pomalu začneme připravovat záhonky na zimu.
  • Ve třídě se zaměříme na stolní hry, lego, kostičky, naučíme se hrát fair play a prohrávat se ctí.
  • Po obědě si budeme číst knížku na pokračování podle volby dětí.

ŘÍJEN

• V říjnu si nakreslíme nové obrázky s podzimní tématikou a krásně si vyzdobíme třídu a šatnu.
  • Pokusíme se vyrobit svícínek ze skleničky formou ubrouskové techniky.
  • Zahrajeme si didaktické hry a hry na rozvíjení sluchového a zrakového vnímání. Procvičíme si trpělivost při stavění věží z kostiček.
  • Zacvičíme si na novém hřišti, zahrajeme si kolektivní hry s ostatními odděleními.
  • Číst budeme z krásné knížky: Človíčkova dobrodružství od Pavla Teisingera.

ZÁŘÍ

• V prvním týdnu se seznámíme s novými žáčky, prozkoumáme školu a povíme si pravidla bezpečného chování ve družině a mimo školu.
  • Vyrobíme si obrázky a vyzdobíme si třídu a nástěnky. Zkusíme si vytvořit skřítka Šikulku. Tím si krásně procvičíme jemnou motoriku a fantazii.
  • S kamarády si zahrameme stolní hry, různé doplňovačky a zábavné hry zaměřené na komunikaci ve skupině.
  • Vždy po obědě si přečteme kapitoly z knížky Pohádky z Větrné Lhoty od spisovatelky Daniely Fischerové.
  • Co nejvíce budeme chodit ven na nové hřiště, na zahradu a na vycházky do okolí.