Projektový den na FJFI ČVUT

10.2.2024 - Jitka Schwarzová
Projektový den na FJFI ČVUT

V úterý 6. 2. se vybraní žáci 8. tříd zúčastnili pilotního projektového dne, který pro žáky základních škol na Praze 6 uspořádaly fakulty ČVUT. Pro naše žáky byl připravený tříhodinový program na fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské. Projekt se jmenoval "Hrátky s fyzikou" a tématem byly přírodní vědy v čele s fyzikou.

Naši osmáci si vyzkoušeli spoustu pokusů na třech stanovištích a byli svědky mnoha zajímavých až nebezpečných experimentů. Lítaly blesky, hořelo, zjišťovalo se, jakou sílu má vakuum a jak se pracuje v ochranném oděvu z tyveku. Žáci se také dozvěděli něco o radioaktivitě a pracovali s tekutým dusíkem a s Geiger-Mullerovým detektorem.

Také experimentovali se šířením vlnění prostřednictvím prostoru a zvládli pokusy z oblasti elektřiny a akustiky. Následně se zaměřili na stavbu hmoty a záření typu alfa, beta a gama. Vlastnoručně sestavili mlžnou komoru a pozorovali částice uvolněné zářením. Dále si ukázali a vysvětlili princip elektronového děla. Interaktivní hra s kartičkami a početními operacemi na závěr projektu jim umožnila prožít matematiku jinak, než je tomu ve školních lavicích.

Ohlasy u dětí byly velmi kladné, poznaly prostředí a experimenty, které dosud nezažily.

Celé dopoledne bylo moc zajímavé a my děkujeme organizátorům za skvělé zážitky. Doufáme, že projekt bude pokračovat a my se příště budeme moci podívat na další fakultu ČVUT.

Pilotní projekt MČ Praha 6 ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze, organizovaný Místním akčním plánem vzdělávání MAP Praha 6.

FOTOGALERIE