Mikroskopy a pokusy

12.11.2023 - Jitka Schwarzová
Mikroskopy a pokusy

V pátek 10. 11. se žáci 7. B přesunuli do Fyzikálního ústavu AV ČR, kde se zúčastnili exkurze na téma Mikroskopy a pokusy. Na svět se podívali mikroskopem světelným. Elektronový mikroskop je z hlediska rozlišení přesunul z krajského přeboru do zvětšovací ligy mistrů. Poutavý výklad doprovázený ukázkami se zaměřil na pozorování neuvěřitelných detailů z běžného i vědeckého světa. Žáci zjistili, proč elektrony „vidí“ víc, ale jen černobíle. Ukázali si, jak umí rastrovací mikroskop pozorovat atomy a molekuly a dokonce již ví, že lze s nimi i hýbat. Přednáška byla doplněna hravou fyzikou, kde žáci viděli řadu pokusů s tekutým dusíkem. Na závěr se dočkali i ohromujícího výbuchu.